ZJAZD ORSZAKÓW TRZECH KRÓLI Z PARĄ PREZYDENCKĄ

W sobotę, 7 marca 2020 r. przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej spotkali się w Warszawie na Ogólnopolskim Zjeździe Orszaków 2020.

W tym roku Zjazd uświetnił "Wieczór Orszaku Trzech Króli" w Pałacu Prezydenckim połączony ze zwiedzaniem Belwederu. Rozpoczęcie nastąpiło, jak corocznie, o godz. 10:00, w Domu Arcybiskupów Warszawskich przy ul. Miodowej 17. Dla nas było to piąte spotkanie w Domu Arcybiskupów w Warszawie. Organizatorzy powitali poszczególne delegacje z różnych rejonów Polski, po czym nastąpiła prezentacja podsumowująca tegoroczne Orszaki Trzech Króli. Prezentowano filmiki z przebiegu orszaków, był pokaz slajdów i opowieści o nieplanowanych zdarzeniach, które wywołały śmiech wśród uczestników. Zorganizowano 872 orszaki w Polsce i 22 poza jej granicami. Po prezentacji przybyłe na zjazd miejscowości otrzymały z rąk Pana Piotra Giertycha – przewodniczącego Rady Fundacji Orszaku Trzech Króli dyplomy za organizację Orszaku Trzech Króli. Chętne delegacje miały możliwość podzielenia się informacją o przebiegu swojego orszaku. Nasza delegacja również skorzystała z tej możliwości i opowiedziała o przebiegu naszego orszaku w Wodyniach. Swoją obecnością zaszczycił nas ks. kardynał Kazimierz Nycz, który podziękował osobom zaangażowanym w organizację Orszaków Trzech Króli, wygłosił krótkie Słowo Boże i udzielił błogosławieństwa całej orszakowej rodzinie. Ksiądz kardynał 4 marca miał imieniny, w związku z tym zagrzmiało gromkie „Sto lat”,  po czym był czas na indywidualne życzenia. Podczas przerwy mogliśmy się posilić szczodrakami (drożdżówkami, które przygotowuje się na Trzech Króli) oraz słodyczami. Wielką popularnością cieszyły się cukierki krówki z przesłaniem- były to słowa kolęd.

Po zakończonym zjeździe przeszliśmy na wspólny posiłek. Jak co roku zawiązało się wiele nowych znajomości, wymieniliśmy się doświadczeniami, spotkaliśmy znajomych z poprzednich zjazdów. Kolejnym punktem naszego spotkania był poobiedni spacer po Starym Mieście, skąd udaliśmy się do Belwederu i pod Pałac Prezydencki, gdzie czekała na nas Para Prezydencka. Zostaliśmy powitani przez Straż Prezydencką, która po dopełnieniu formalności przekazała nas przewodnikowi. Wędrując po pałacowych salach przewodnik opowiadał różne historie związane z tym miejscem. O godzinie 18.00 w Sali Kolumnowej odbyło się spotkanie pracowników fundacji, sponsorów orszaków, uczestników Ogólnopolskiego Zjazdu Orszaku Trzech Króli z Panem Prezydentem Andrzejem Dudą i Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą. Było dużo ciepłych słów, podziękowań, życzeń i zdjęć z Parą Prezydencką. My również mieliśmy możliwość rozmawiać i zaprezentować gminę Wodynie i Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej. Na zakończenie Pan Prezydent zaprosił gości na uroczystą kolację. Przy wyjściu z Pałacu otrzymaliśmy drobne upominki od Pary Prezydenckiej.

W tegorocznym zjeździe uczestniczyło około 300 osób.

Zachęcamy do obejrzenia nagrania z Gali Orszaku Trzech Króli, które zostało przygotowane przez młodzież – Macieja Kursę i Patryka Tymińskiego.
https://drive.google.com/…/1JTOdpkyfP9hjMlAqxfFJN1QgP…/view…