Święto Wojska Polskiego w Wodyniach

Z inicjatywy prezesa ŚZŻAK Warszawa Wschód Koło w Wodyniach Zenona Kublika i TPZW w Wodyniach 15.08.2019r. w kościele pw. Świętych Piotra i Pawła została odprawiona uroczysta msza święta za Ojczyznę.
 
Na wstępie został odczytany Apel Poległych, który poprowadził chorąży Zbigniew Redosz po czym kilka słów wprowadzenia wygłosiła Dorota Pankowska. Liturgię sprawował ks proboszcz Krzysztof Buczyński. Wszyscy uczestniczący w tej Mszy Świętej wiedzieli, że na dzień 15.08 pada ważne święto kościelne, tj. Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej. Nie wszyscy jednak wiedzieli, że jest to również Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 r. stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Tego dnia 15 sierpnia 1920 r. Matka Boża pojawiła się na niebie z połamanymi strzałami w rękach. Bolszewicy ustąpili spod Ossowa, a bój, który przeszedł do historii jako 18. bitwa świata, nazwano Cudem nad Wisłą.
Na znanym obrazie Jerzego Kossaka ,,Cud nad Wisłą", ponad żołnierzami polskiego wojska broniącego przyczółków Warszawy przed bolszewicką nawałą, jaśnieje postać Matki Boskiej, trzymającej połamane strzały. Do dziś zachowały się relacje świadków, którzy widzieli 15 sierpnia 1920 r. taką postać na niebie. Jeńcy-Rosjanie otwarcie przyznawali, że ukazanie się Bogurodzicy było przyczyną ucieczki z pola walki. "Was się nie boimy, ale z Nią walczyć nie będziemy!" – mówili. Uroczystą oprawę mszy świętej sprawował poczet sztandarowy ŚZŻAK koła w Wodyniach reprezentowany przez :d-ca pocztu sztandarowego Sylwester Redosz, chorąży sztandarowy Antoni Czarnocki, asysta pocztu Maciej Czarnocki oraz reprezentant grupy rekonstrukcyjnej pan Artur Krupa w mundurze II Pułku Księstwa Warszawskiego. We mszy świętej uczestniczyło wielu emerytowanych żołnierzy Wojska Polskiego, by modlić się za wszystkich żołnierzy obrońców pokoju i dziękować za pokój w naszej Ojczyźnie.
Oprawę muzyczną przygotował dla nas zespół muzyczny "Nadzieja" z Radzymina, miejsca gdzie toczyła się bitwa warszawska, a prowadzony przez panią Urszulę Bartosiak z Instytutu Tradycji Narodowej z siedzibą w Wodyniach.