Dni Gminy Wodynie 2019

W dniach 20-21 lipca 2019 roku odbyły się kolejne Dni Gminy Wodynie.

W niedzielę 21 lipca TPZW zaprezentowało Uczestnikom wystawę minerałów, którą ypożyczyliśmy z Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Okazy cieszyły się dużym zainteresowaniem. Uczestnicy porównywali ciężar poszczególnych minerałów, ich kolor oraz wygląd ogólny. Spośród minerałów przygotowaiśmy m.in.: galena, bursztyn, agat, kwarc różowy, malachit, piryt, chryzopraz czy krzemień pasiasty. 

W Roku Jana Filipa Carossiego zaprezentowaliśmy wystawę o tym wybitnym mineralogu urodzonym w Rzymie w 1744 roku. Po studiach w Lipsku został Dyrektorem Górnictwa za czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zakupił wieś Sosnowe w powiecie siedleckim i zaprzyjaźnił się z Załuskimi- właścicielami Wodyń. Zbudował dzięki temu hutę żelaza w Rudzie Wolińskiej. Zmarł w Woli Wodyńskiej w 1799 roku i został pochowany na cmentarzu w Wodyniach. 

Dla chetnych Pani Katarzyna Markiewicz udostępniła Kaplicę grobową rodów Załuskich i Newelskich, a Marcin Polak i Tomasz Osiński opowiadali o historii naszego terenu.

Przygotowaliśmy także pierwszy numer Jednodniówki Wodyńskiej. Znalazły się w nim materiały m.in. o ks. Wawrzyńcu Lewandowskim, bp Kasprze Cieciszowskim, Janie Filipie Carossim oraz historia Wodyń w 575 rocznicę Wodyń. 

Uczestnicy mogli się także zapoznać z publikacjami o historii Ziemi Wodyńskiej oraz powiatu siedleckiego.