Wodyńskie świętowanie Niedzieli Palmowej

Niedziela Palmowa, nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, jest szóstą, ostatnią niedzielą Wielkiego Postu (w tym roku przypadającą 9 kwietnia). Historia tego święta sięga czasów Jezusa i dzięki niemu w ogóle się ono pojawiło. Otóż przekazy biblijne informują, że Syn Boży przed ukrzyżowaniem wjechał triumfalnie na osiołku do Jerozolimy, a tłumnie zgromadzeni ludzie oddawali mu cześć, wznosząc okrzyki radości i uwielbienia oraz rzucając mu pod nogi płaszcze i gałązki. I te właśnie gałązki stały się symbolem odrodzenia, które leży u podstaw Świąt Wielkanocnych.

Niedziela Palmowa, obchodzona w Polsce od średniowiecza, otwiera bowiem Wielki Tydzień, czyli tydzień poprzedzający Wielkanoc, kiedy zgodnie z tradycją chrześcijańską doszło do zmartwychwstania Chrystusa. Dla chrześcijan na całym świecie Wielki Tydzień to czas przygotowania duchowego, refleksji i zadumy, a kończące go Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w roku. W 1986 roku papież Jan Paweł II Niedzielę Palmową ustanowił równocześnie Światowym Dniem Młodzieży. Tego dnia dla przypomnienia zapowiedzi wiecznego życia wierni przynoszą do kościołów palemki do poświęcenia i trzymają je w domu aż do następnych świąt.

W naszej parafii po raz trzeci Niedziela Palmowa była obchodzona również uroczyście.  Przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach została przedstawiona scena rozmowy Jezusa ( Maciej Czarnocki) z Piotrem (Tomasz Osiński) po czym Jezus wyruszył na  kucyku(osiołku)  do miejsca, gdzie miało się dokonać proroctwo jego śmierci. W nawiązaniu do tradycji na czele orszaku w asyście strażaków szli  parafianie, którzy wcielili się w postacie biblijne, panie zespołu „Wolinianki” w swoich pięknych strojach ludowych oraz małe dzieci. Uroczystego  poświęcenia palm dokonał przed kościołem ksiądz Piotr Wojdat. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział w procesji wokół kościoła.  Po procesji została odprawiona Msza św. podczas, której czytany był opis męki Pańskiej. Cała  uroczystość miała podniosły i świąteczny nastrój. Śpiewane pieśni i wspólna modlitwa nadały uroczystości szczególnego charakteru, miały wymiar ewangelizacyjny i  misyjny. Przypomniały, że  rozpoczyna okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Palmy wykonały członkowie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wychowawczynie oraz rodzice dzieci z Samorządowego Przedszkola  w Wodyniach i klasy „O”, uczniowie Gimnazjum w Wodyniach.

       Głównymi  organizatorami  uroczystości było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i przebieg obchodów Niedzieli Palmowej.