Porządkowanie miejsc pamięci narodowej

Jak bogata jest historia Ziemi Wodyńskiej mogli się przekonać uczestnicy akcji porządkowania miejsc pamięci narodowej w gminie Wodynie. 

Odwiedziliśmy dziś miejsca pamięci narodowej znajdujące się w Gminie Wodynie. Wraz z 53 Batalionem Wojsk Obrony Terytorialnej (WOT) z Siedlec i Starostwem Powiatowym w Siedlcach oraz Młodzieżowym Ośrodkiem Wychowawczym w Wojnowie wzięliśmy udział w akcji porządkowania mogił żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej. Pierwszym punktem był grób Władysława Pawłowskiego w Helenowie. Jest on ukryty w lesie, dlatego niewiele osób może go odnaleźć. O historii tego żołnierza opowiedział Marcin Polak, natomiast o budowie pomnika wspomniał szer. Paweł Szostek- potomek Szczepana Szostka- budowniczego pomnika. Zapaliliśmy znicze i oddaliśmy hołd temu samotnie pochowanemu żołnierzowi 1 Wileńskiej Dywizji Piechoty Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Udaliśmy się także na miejsce zrzutu 3 Cichociemnych w 1943 r. pomiędzy Helenowem, a Wolą Wodyńską. To tu skoczyli elitarni żołnierze wyszkoleni w Wielkiej Brytanii do walki z okupantem. Oprócz Cichociemnych zostały zrzucone zasobniki z materiałami wybuchowymi, broń i amunicja oraz 486000 dolarów w gotówce jako pomoc dla Armii Krajowej Okręgu Siedlce. Pomnik ten został posprzątany przez wychowanków MOW w Wojnowie, którzy przyjechali poznać historię Ziemi Wodyńskiej. Kolejnym miejscem pamięci był grób Jana Lewandowskiego i Jana Turka, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w 1944 roku. Po uprzątnięciu mogiły i zapaleniu zniczy pojechaliśmy na Cmentarz Wojenny w Woli Wodyńskiej. Na tym cmentarzu pochowanych jest 240 żołnierzy Wojska Polskiego z 1 DP Leg. i 41 Dywizji Piechoty Rezerwowej, poległych w krwawych walkach w dniach 13-14 września 1939 roku. Dojechała do nas również Wicestarosta Powiatu Siedleckiego Pani Małgorzata Cepek, by z innymi delegacjami (Wojska, młodzieży i TPZW) oddać hołd poległym i uczcić ich pamięć. Na zakończenie Marcin Polak przedstawił historię bitwy pod Wolą Wodyńską i budowy tego cmentarza. Wspomniał również o pomniku poległych w Katyniu, Miednoje i Ostaszkowie, który znajduje się na terenie cmentarza. Została na nim ponownie zamontowana łuska artyleryjska z ziemią z miejsc kaźni Polaków: Katynia i Monte Cassino. Pierwsza łuska została w latach 90-tych XX-wieku skradziona. Młodzież z Wojnowa wzięła także udział w grze terenowej w Wodyniach i posprzątała wokół kaplicy grobowej Załuskich i Newelskich oraz wokół grobu Jana Filipa Carossiego. Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzenie Stoczka Łukowskiego. Zajechaliśmy na obiad do Ośrodka Rekreacyjno- Sportowego "Izydory", by się posilić. Dzięki temu mogliśmy wejść na wzgórze pod pomnik bitwy pod Stoczkiem z 1831 roku. Był to bardzo intensywny dzień pełen wrażeń. 

Zachęcamy Mieszkańców Ziemi Wodyńskiej do poznawania historii swojej małej Ojczyzny. Możemy to robić podczas niedzielnych spacerów, grzybobrania, by pokazywać dzieciom i młodzieży, że warto i że trzeba dbać o miejsca pamięci w naszej okolicy. Jest to nasz przywilej i obowiązek.