Orszak Trzech Króli w Wodyniach

W tradycji polskiej Objawienie Pańskie nazywane jest potocznie świętem Trzech Króli. Treścią święta są trzy wydarzenia, w których Bóg w szczególny sposób objawił się światu w Chrystusie: pokłon Mędrców ze Wschodu, który oddali nowo narodzonemu Chrystusowi w Betlejem, Chrzest Chrystusa w Jordanie oraz cud w Kanie Galilejskiej. Żeby ocalić od zapomnienia tę piękną tradycję w całym kraju oraz poza granicami organizowane są Orszaki Trzech Króli.

Do tradycji tej po raz szósty dołączyli mieszkańcy Parafii Wodynie. Barwny Orszak wyruszył sprzed pałacu Heroda urządzonego przy budynku Zespołu Szkół w Wodyniach i skierował się w stronę kościoła. Za złotą gwiazdą, w asyście druhów strażaków niosących chorągwie orszaku, podążali aniołowie, pastuszkowie. damy dworu i rycerze. Trzej Królowie w bryczkach powożonych przez miejscowych gospodarzy oraz parafianie, mieszkańcy i przybyli goście radośnie ze śpiewem kolęd w pięknej zimowej scenerii podążali do naszego małego Betlejem- kościoła, gdzie czekała święta Rodzina, której Trzej Królowie oddali pokłony przynosząc dary. W dalszej części uroczystości kolędnicy zaprezentowali montaż słowny przeplatany kolędami, który swoją treścią nawiązywał do wydarzeń sprzed dwóch tysięcy lat. Prośby do Dzieciątka Jezus przedstawiła uczennica Szkoły Podstawowej w Wodyniach. Mszę świętą odprawił proboszcz parafii ksiądz Krzysztof Buczyński. W swojej homilii wyjaśnił zebranym znaczenie i symbolikę święta Trzech Króli i zachęcał wszystkich do większej aktywności w codziennym życiu, w celu lepszego rozwoju zarówno fizycznego jak i odnowy duchowej abyśmy nie byli Herodami a Mędrcami poszukującymi swojej gwiazdy.

Barwne kostiumy nawiązujące do ówczesnej epoki, korony na głowach wszystkich uczestników, śpiewane kolędy i wspólna modlitwa nadały uroczystości szczególnego charakteru, dostarczyły przeżyć duchowych i estetycznych. Zarówno Orszak jak i cała uroczystość miały wymiar ewangelizacyjny i misyjny. Hasło przewodnie Orszaku nawiązywało do słów homilii wygłoszonej przez św. Jana Pawła II podczas pierwszej wizyty w Ojczyźnie, w której nawoływał do odnowienia życia każdego z nas, odnowienia oblicza naszej Ojczyzny.

Organizatorem Orszaku było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej. Całość wyreżyserowała, przygotowała stroje i prowadziła pani Ewa Osiak – nauczycielka religii w Szkole Podstawowej w Wodyniach. W role główne wcielili się: Tomasz Osiński- król Herod, Stanisław Będkowski – św. Józef, Izabela Krzyzińska – Maryja, Zbigniew Szczurek, Adam Kiełczykowski i Andrzej Noceń – królowie. Ponadto wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Wodyniach: Maciej Bieniek, Patryk Włodarek – straż Heroda, Adrian Redosz- kapłan, Amelia Kublik- reprezentantka szkoły prosiła nowo narodzonego Jezusa o łaski dla nas wszystkich, Sebastian Stosio i Natalia Kiełczykowska -reprezentanci pasterzy, Milena Domańska, Oliwia Rogala i Wiktoria Wojda – aniołowie, Antoni Kowalczyk- gwiazda betlejemska. Bryczek i koni użyczyli panowie: Jan Bogusz, Karol Miziarski i Mariusz Żaczek. Nad bezpieczeństwem Orszaku czuwali policjanci i druhowie OSP w Wodyniach.

Wszystkim, którzy pomogli w zorganizowaniu Orszaku, oraz uczestnikom serdecznie dziękujemy.