Inauguracja Jubileuszu Jana Filipa Carossiego w Wodyniach

Jan Filip Carossi- Polak z wyboru

            W Wodyniach zostały zainicjowane obchody Jubileuszu Jana Filipa Carossiego- włoskiego mineraloga z czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

            Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej rozpoczęło obchody Jubileuszu 10 lutego 2019 r. od mszy św. odprawionej w intencji Jana Filipa Carossiego i jego rodziny oraz tutejszych mieszkańców spoczywających na najstarszym cmentarzu sięgającym XV wieku. Następnie uformował się pochód z flagami polską i włoską, który przemaszerował podworskim parkiem koło Kaplicy Załuskich i Newelskich, by na grobie Jana Filipa i jego matki Marianny Julii złożyć kwiaty i zapalić znicze. Tam też praprawnuczka Joanna Moraczewska Gwiazdowska opowiedziała historię sprzed kilku lat, kiedy to poszukiwała swoich przodków i natrafiła na ślad w dokumentach parafialnych. Odnalazła zaniedbany grób. Po wykupieniu cmentarza od Agencji Nieruchomości Rolnych Skarbu Państwa przez jego byłych spadkobierców Katarzynę Markiewicz i Krzysztofa Newelskiego, dzięki współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej oraz zaangażowaniu mieszkańców wsi Wodynie teren został uporządkowany w 2015 roku. Grób, który uległ zniszczeniu przez zwalone podczas burzy drzewo odrestaurowano i umieszczono nową tablicę z odtworzonym epitafium z zachowanej dokumentacji oraz udostępniono mieszkańcom cmentarz.

Po złożeniu wieńców i zapaleniu zniczy zebrani udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach na otwarcie wystawy „Z Ziemi Włoskiej do Polski” autorstwa Pana Andrzeja Chojnackiego i Archiwum Państwowego w Siedlcach oraz na poczęstunek, w trakcie którego rozpoczęto dyskusję na temat obchodów 220. rocznicy śmierci wybitnego królewskiego  geologa. Uczestnicy zabierając głos opowiadali o różnych etapach życia naszego bohatera. Praprawnuczka Pani Joanna Gwiazdowska omówiła biografię Jana Filipa oraz jego potomków. Pani Marlena Kamecka przybliżyła nam fakt związany z otrzymaniem patentu kapitana w wojsku przez Jana Filipa i genezę powstania portretu Jana Filipa Carossiego oraz powojenne losy tego portretu.  Dla podkreślenia patriotycznego charakteru spotkania Zespół Ludowy ,,Wolenianki” odśpiewał nasz lokalny hymn wodyński. Ważnym głosem w dyskusji był głos pedagogów i dyrektorów szkół Gminy Wodynie. Liczymy na zaangażowanie uczniów w poznawanie lokalnej historii i odkrywanie ciekawych historii dotyczących naszej gminy. Uznanie dla inicjatywy przedstawiła pani Marlena Paczek- zastępca wójta Gminy Wodynie oraz dyrektor GOK Janusz Eleryk. Wielką radość sprawiły nam słowa radnego powiatowego Mariana Sekulskiego, który wyraził się dużą aprobatą dla naszego działania i zgłaszanych przez nas inicjatyw. Nie zapomnieli o nas przyjaciele z Radzymina i Radomyśli oraz ŚZŻAK Okręg Warszawa Wschód- nasi partnerzy w działaniach. Patronat medialny objęło Polskie Radio RDC, Katolickie Radio Podlasie i Portal Informacyjny Podlasie24.pl. Towarzyszyły nam również inne media. Kończąc obchody inaugurujące Jubileusz wszyscy wyszliśmy z nowymi informacjami o historii Ziemi Wodyńskiej.

            Wystawę w GOKu zwiedzać można do 20 lutego 2019 roku. Będzie ona także udostępniana podczas wszystkich uroczystości na terenie gminy Wodynie.

            Obecnym na inauguracji serdecznie dziękujemy za przybycie, a wszystkich zainteresowanych poznaniem historii Jana Filipa Carossiego zapraszamy na kolejne wydarzenia.