Hosanna 2018 – Niedziela Palmowa w Wodyniach

Niedziela Palmowa, nazywana również Niedzielą Męki Pańskiej, jest szóstą, ostatnią niedzielą Wielkiego Postu, w tym roku przypadającą 25 marca.

Historia tego święta sięga czasów Jezusa i dzięki niemu w ogóle się ono pojawiło. Otóż przekazy biblijne informują, że Syn Boży przed ukrzyżowaniem wjechał triumfalnie na osiołku do Jerozolimy, a tłumnie zgromadzeni ludzie oddawali mu cześć, wznosząc okrzyki radości i uwielbienia oraz rzucając mu pod nogi płaszcze i gałązki. I te właśnie gałązki stały się symbolem odrodzenia, które leży u podstaw Świąt Wielkanocnych. Niedziela Palmowa, obchodzona w Polsce od średniowiecza, otwiera Wielki Tydzień, czyli tydzień poprzedzający Wielkanoc, kiedy zgodnie z tradycją chrześcijańską doszło do Zmartwychwstania Chrystusa. Dla chrześcijan na całym świecie Wielki Tydzień to czas przygotowania duchowego, refleksji i zadumy, a kończące go Święta Wielkanocne to najważniejsze święta w roku.

Również u nas GOK w Wodyniach ogłosił Przegląd Palm Wielkanocnych a jego rozstrzygnięcie ogłosił dyrektor Janusz Eleryk. Palmy wykonały członkinie Uniwersytetu Trzeciego Wieku, klasa „O” pod czujnym okiem pani Małgorzaty Bulik okazała się najładniejszą. KL.I  z wychowawczynią panią Agnieszką Piwowarczyk była równie piękna i kolorowa, Rodzice dzielnie wspierali swoje dzieci służąc swoją pomocą. Powstały piękne, kolorowe, palmy duże i małe niesione dumnie przez uczestników uroczystości Niedzieli Palmowej aby je poświecić i zanieść do domów. W naszej parafii po raz czwarty Niedziela Palmowa była obchodzona również uroczyście. Utrwalił to fotografując Sławomir Pałdyna Przed budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Wodyniach została przedstawiona scena rozmowy Jezusa (Maciej Czarnocki) z Piotrem (Tomasz Osiński) przygotowana przez panią Ewę Osiak po czym Jezus wyruszył na  kucyku (osiołku) prowadzonym przez Piotra Bieńka do miejsca, gdzie miało się dokonać proroctwo jego śmierci. W nawiązaniu do tradycji na czele orszaku w asyście strażaków szli  parafianie. Uroczystego  poświęcenia palm dokonał przed kościołem proboszcz Krzysztof Buczyński, który po raz pierwszy w naszej parafii uczestniczył w obchodach Męki Pańskiej.. Następnie wszyscy zebrani wzięli udział w procesji wokół kościoła.  Po procesji została odprawiona Msza św. podczas, której Bartek Adamiak, Tomasz Osiński z księdzem  Krzysztofem Buczyńskim czytali opis męki Pańskiej. Cała  uroczystość miała podniosły i świąteczny nastrój. Śpiewane pieśni i wspólna modlitwa nadały uroczystości szczególnego charakteru. Przypomniały, że  rozpoczyna się okres przygotowania duchowego do świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Dzisiejszego dnia nawet ciepłe słońce postanowiło iść z nami w tym uroczystym, barwnym pochodzie.    

Głównymi  organizatorami  uroczystości było Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej oraz Gminny Ośrodek Kultury w Wodyniach. Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy włączyli się w przygotowania i przebieg obchodów Niedzieli Palmowej.  

  

gallery