Dwie rocznice

Oprócz świętowania 101. rocznicy odzyskania niepodległości Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej obchodziło jubileusz 15-lecia działalności.

Świętowanie rozpoczęliśmy Apelem Poległych odczytanym przez chorążego Zbigniewa Redosza w kościele parafialnym w Wodyniach. Następnie o 11.30 Proboszcz ks. Krzysztof Buczyński odprawił Eucharystię w intencji Ojczyzny. Przypomniał o tym, że poświęcając swoje życie dla takich idei jak wolność Ojczyzny jest największym darem i to od nas zależy jak będziemy dysponowali tym darem. Śpiewy liturgiczne zostały przygotowane przez panią Anetę Karczmarską i Ryszarda Boruc z Zespołu Wokalnego „Radość” z Radomyśli. Natomiast Zespół Wokalno-artystyczny „Nadzieja” pod przewodnictwem pani Urszuli Bartosiak z Instytutu Tradycji Narodowej oraz Zespół Ludowy „Wolenianki” z Woli Serockiej zaprezentowały pieśni patriotyczne. Towarzyszyli im również uczniowie Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka z Wodyń. Po krótkiej części artystycznej Poczty Sztandarowe zaprowadziły nas pod Pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Tam delegacja Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej złożyła wiązankę, a uczeń szkoły z Wodyń wyrecytował wiersz patriotyczny. Przemaszerowaliśmy potem pod Kopiec Niepodległości, gdzie wieniec złożyła Zastępca Wójta pani Marlena Paczek. Ostatnim miejscem był pomnik pomordowanych mieszkańców Wodyń pod Urzędem Gminy w Wodyniach. Tu wiązankę złożyła delegacja Szkoły Podstawowej z Dyrektor panią Ewą Cizio na czele. Pochód został rozwiązany, ale to nie był koniec uroczystości. Dalsza część obchodów odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury w Wodyniach. Przy ciepłym poczęstunku mogliśmy świętować nasz jubileusz 15-lecia działalności. Historię Towarzystwa przypomniał jeden z założycieli pan Henryk Wysocki. Zespoły przygotowały także pieśni patriotyczne i okolicznościowe życzenia dla Członków TPZW. My również przekazaliśmy zebranym podziękowania za dotychczasową współpracę. To były urodziny Towarzystwa więc nie mogło zabraknąć tortu. Pierwszy kawałek ukroił prezes Marcin Polak, ale bardzo szybko oddał narzędzia bardziej doświadczonym członkom pani Dorocie Pankowskiej i Beacie Redosz. Tort z logo naszego Towarzystwa szybko znikł ze stołu. Po części oficjalnej uroczystości rozpoczęła się część swobodniejsza, gdzie członkowie, sympatycy i przyjaciele mogli porozmawiać na każdy temat. Dzień był bardzo obfity w wydarzenia, ale przecież nie codziennie obchodzi się takie jubileusze.

Składamy gorące podziękowania wszystkim osobom zaangażowanym w okresie 15 lat działalności Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej. Wiemy, że bez wsparcia i pomocy wielu osób nie moglibyśmy obchodzić tego święta.

Najserdeczniejsze podziękowania składamy dodatkowo Zespołowi Ludowemu „Wolenianki”, Zespołowi Wokalnemu „Radość”, Zespołowi Wokalno-artystycznemu „Nadzieja”, Pocztom Sztandarowym: OSP w Wodyniach, Gminnemu OSP w Oleśnicy, Zespołowi Szkół w Wodyniach oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Wodyniach. Dziękujemy także przedsiębiorcom lokalnym: Lidii i Stanisławowi Soćko, Sławomirowi Redosz, Jarosławowi Modrzejewskiemu z Delikatesów Centrum oraz Drukarni Kozak Druk z Siedlec. Na koniec dziękujemy wszystkim Członkom, Sympatykom i Przyjaciołom naszego Towarzystwa oraz „nadwornemu” fotografowi panu Sławomirowi Pałdynie.

Do zobaczeniu na 20-leciu TPZW za 5 lat!!!