Wodyński dzień Żołnierzy Wyklętych

Od 28 lutego do 3 marca odbywały się obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Wodyniach.

Rozpoczęliśmy od przygotowania wystawy okolicznościowej przedstawiającej sylwetki i historię Żołnierzy Niezłomnych, którą zaprezentowaliśmy w Zespole Szkół w Wodyniach. Następnie nieliczną grupą mieszkańców naszej gminy posprzątaliśmy Pomnik Żołnierzy Niezłomnych znajdujący się w parku podworskim w Wodyniach.

Dzień 1 marca to dzień szczególny, ponieważ odbyły się wówczas prelekcje dla uczniów Zespołu Szkół w Wodyniach oraz w Szkole Podstawowej w Rudzie Wolińskiej. Prowadził je Marcin Polak- prezes Towarzystwa oraz Tomasz Osiński- członek zarządu TPZW. Omówiliśmy historię Żołnierzy oraz Księży Niezłomnych. Uczniowie poznali lokalnych bohaterów- Żołnierzy Wyklętych. Są to m.in. Danuta Siedzikówna "Inka", Zygmunt Szendzielarz "Łupaszka" z 5 i 6 Brygady Wileńskiej, którzy walczyli również w okolicy Siedlec, a także Władysław Łukasiuk "Młot" urodzony we wsi Tokary w powiecie siedleckim.

W niedzielę 3 marca o godzinie 11.30 w kościele parafialnym w Wodyniach rozpoczęliśmy Eucharystię pod przewodnictwem ks. Proboszcza Krzysztofa Buczyńskiego. Następnie uczniowie Zespołu Szkół w Wodyniach zaśpiewali pieśni patriotyczne. Delegacje z Urzędu Gminy w Wodyniach z Panem wójtem Wojciechem Klepackim na czele, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz naszego Towarzystwa złożyły wieńce i zapaliły znicze przy Pomniku Żołnierzy Niezłomnych. Odczytany został też Apel Poległych, w którym wymienieni zostali Żołnierze upamiętnieni na tym Pomniku. Obchody zakończyliśmy spotkaniem w Gminnym Ośrodku Kultury w Wodyniach prezentacją wystawy o Żołnierzach Wyklętych.

Dlaczego Żołnierzy Wyklętych nazywamy Niezłomnymi? Władza ludowa skutecznie wyrugowała żołnierzy podziemia niepodległościowego z kart historii. Stali się oni nieznani- tylko nielicznie ocalałe z prześladowań rodziny pamiętają swoich przodków, ale nie zawsze wiedzą o miejscu ich pochówku. Ci Żołnierze poprzez swój upór wobec narzuconej władzy i wierność Ojczyźnie stali się niezachwianym przykładem bohaterstwa i męstwa. Dlatego mówiąc o Żołnierzach Wyklętych i Niezłomnych mamy na myśli te same osoby.