Przewodnik po Krainie Nocy i Dni już dostępny

Najnowszą publikacją jest przewodnik pt.: „Z Drozdem i Zbirkiem w Krainie Nocy i Dni czyli rajd przez Gminę Wodynie”.

Publikacja wydana jest przez ks. Henryka Drozda, a liczne ilustracje wykonał Pan Mirosław Andrzejewski. Jest to już 5 numer z serii Dziedzictwo Ziemi Wodyńskiej. Cieszymy się, że mogliśmy dołączyć do wspaniałego dzieła tworzonego przez historyka sztuki – ks. Henryka Drozda, który dotychczas wydał już przewodniki po: Siedlcach, Gminie Siedlce, Gminie Skórzec a także powiecie łukowskim (a już niebawem ukaże się także przewodnik po Gminie Kotuń).

Przewodnik po Gminie Wodynie w syntetyczny sposób zbiera i podsumowuje całą dotychczasową wiedzę o Ziemi Wodyńskiej, tego skrawka powiatu siedleckiego, który graniczy z województwem lubelskim.
Jest to niezwykle barwna opowieść napisana ręką historyka sztuki, okraszona rysunkami i dowcipami wybitnego siedleckiego grafika „Zbirka”. Opowieść ta pomaga spojrzeć szerzej na otaczający nas świat, wyjść poza ramy tego co widzimy i poczuć (dosłownie) klimat historii i ten naturalny. Jest to możliwe dzięki wiekowym zabytkom (kościółek w Wodyniach), a także okolicznościom przyrody (Rezerwat przyrody Kulak). Przewodnik zawiera dość szczegółowe opisy wydarzeń, miejsc i budowli, które niejako reprezentują nas w regionie. Jest to m.in. nieistniejący dziś dwór w Wodyniach – świadek wizyty generała Ignacego Prądzyńskiego; to kościół w Wodyniach – uczestnik wielu ślubów (także tego filmowego) i wizytacji dostojnych biskupów; a także pomnik zrzutu Cichociemnych w Helenowie – zwracający uwagę na heroizm narodu polskiego (wszak Cichociemnych było tylko 316 i mogli wybrać na skok dowolne miejsce w okupowanym kraju, a wybrali tu).
Tych miejsc wartych odwiedzenia jest dużo, dużo więcej, dlatego zachęcam, by zabrać niniejszy Przewodnik ze sobą na spacer czy na rower, odwiedzić te miejsca i spojrzeć jeszcze raz (ale tym razem w niecodzienny sposób) na widoki, które dla nas są chlebem powszednim. A gdyby ktoś czuł niedosyt historiami zawartymi w Przewodniku niech zdobędzie publikacje o historii Ziemi Wodyńskiej. To m.in. seria „Dziedzictwo Ziemi Wodyńskiej”, z której dotychczas ukazały się 4 części – ten Przewodnik jest numerem na „piątkę”.

Publikację można zdobyć kontaktując się z TPZW, Gminą Wodynie oraz księżmi w 3 parafiach.

Dotychczas ukazały się:
1. „Ziemia Wodyńska – Historia – Ludzie” Stanisława Śledańskiego;
2. „Cmentarz Wojenny w Woli Wodyńskiej” Stanisława Śledańskiego;
3. „Spalone marzenia” Krystyny Bachanek;
4. „Wodynie – historia parafii i wsi” Zbigniewa Zwolskiego;
5. „Z Drozdem i Zbirkiem w Krainie Nocy i Dni czyli rajd przez Gminę Wodynie” ks. Henryka Drozda.

okładka
Zrzut ekranu 2024-03-12 225705