Hosanna w Wodyniach

Niedziela Palmowa należy do najstarszych świąt w tradycji Kościoła, znanych już w IV wieku, a więc od momentu uznania chrześcijaństwa za oficjalną religię. Obchodzona jest na pamiątkę triumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Jest jednocześnie zapowiedzią męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa – czyli świąt wielkanocnych. W Polsce tradycja procesji z palmami i święcenia palm wielkanocnych sięga XI wieku. Każdy trzymał w ręku kolorową palmę wielkanocną, która pachniała budzącą się do życia przyrodą.  W Wielką Sobotę palmy są palone, a popiół z nich jest używany w następnym roku, kiedy Środę Popielcową ksiądz posypuje wiernym głowy popiołem.

Już po raz dziesiąty 24 marca 2024r. w Parafii Wodynie odbył się przegląd palm wielkanocnych, które poświęcone zostały przez ks. Krzysztofa Buczyńskiego. O godzinie 11.00 z terenu Gminnego Ośrodka Kultury wyruszył nasz tradycyjny Orszak z Palmami, które przygotowane zostały przez Zespół "Wolinianki", Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej, KGW "Niezapominajka" i Sołectwo z Oleśnicy, 
Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali jak zawsze niezawodni druhowie i druhny OSP Wodynie. Cała uroczystość miała podniosły i świąteczny nastrój. Śpiewane pieśni i wspólna modlitwa nadały uroczystości szczególnego charakteru. Przypomniały, że rozpoczyna się okres przygotowania duchowego do Świąt, będącego wyciszeniem, skupieniem i przeżywaniem męki Chrystusa. Barwne palmy zdobią ołtarze naszego kościoła przez wiele dni podkreślając ich piękno.
Mądrość ludowa głosi: "Gdy w Palmową Niedzielę słońce świeci, będą pełne stodoły, beczki i sieci".