Delegacja TPZW w Płońsku

W związku z obchodami Jubileuszu " Nocy i Dni" w Płońsku odbył się Przegląd Twórczości Jadwigi Barańskiej i Jerzego Antczaka organizowany przez Amatorski Teatr Artystycznej Inspiracji oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zespół Szkół Nr.2 im. Leona Rutkowskiego w Płońsku .

Dnia 23.01.2015r. wraz z organizatorami jubileusz świętowali również przedstawiciele Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej: panie Katarzyna Markiewicz i Dorota Pankowska oraz panowie: Marian Pliszka, Zbigniew Redosz  i Marian Sekulski.

Pod czujnym nadzorem koordynatora  uroczystości – pani Liliany Lewandowskiej przeczytane zostały wybrane fragmenty książki Jerzego Antczaka „Noce i dni mojego życia” opisujące nagrywanie scen do filmu i związane z tym perypetie. Swoje  przemyślenia z pracy nad filmem zaprezentował również pan Tomasz Miernowski (kierownik produkcji). Przedstawione fragmenty przypomniały sceny z filmu i dały możliwość porównania z nim książki. Z kolei Pan Marian Sekulski dołączył swoje wspomnienia z kręcenia scen do filmu wzbudzając nimi duże zainteresowanie wśród uczestników uroczystości.

Po obchodach jubileuszu zostaliśmy zaproszeni do ratusza Burmistrza Miasta  Płońska. Siedziba burmistrza ma swojego patrona – św. Michała (podobnie jak kapliczka w naszej miejscowości). Pod nieobecność pana burmistrza Andrzeja Pietrasika honory gospodarza pełniła  pani wiceburmistrz Teresa Kozera , która z dumą i dużym zadowoleniem oprowadziła nas po nowej części budynku Urzędu Miasta. Budynek wyposażony jest w windę, przez co dostosowany do potrzeb osób starszych i niepełnosprawnych. Jego przestronność  i estetyka robi duże wrażenie.

Pani Teresa Kozera zaprosiła nas na krótką wycieczkę po mieście, pokazała perełkę Płońska jaką jest kościół pw. św. Michała Archanioła oraz godne pozazdroszczenia małe archiwum, w którym gromadzone są dokumenty opisujące dzieje życia mieszkańców zasłużonych dla miasta , fotografie , życie codzienne mieszkańców ,wydawane w formie biuletynów dzieje ludzi. Ważną funkcją archiwum jest to, że umożliwia zainteresowanym osobom tworzenie pamiątek rodzinnych.

Nasz wyjazd odbył się dzięki hojności pani Katarzyny Markiewicz, która udostępniła swój samochód oraz zasponsorowała paliwo do samochodu. Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość nawiązania kontaktów z osobami, które są pasjonatami tego co robią dla swojej miejscowości.  Ich doświadczenia pomogą nam w organizowaniu jubileuszu filmu "Noce i dnie"