W tym roku uroczystości upamiętniające dzień odzyskania przez Polskę niepodległości obchodziliśmy w Wodyniach w niedzielę 13 listopada. Uroczystą mszę świętą w kościele parafialnym rozpoczął montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Władysława Łokietka w Wodyniach. Przedstawiciel Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej – Marcin Polak odczytał krótką historię wyboru 11 listopada na Święto Odzyskania Niepodległości oraz przybliżył życiorysy zmarłych członków naszego Towarzystwa: Andrzeja Nocnia, Stanisława Śledańskiego, Krzysztofa Józefa Bartosiaka, Tadeusza Krzysztofa Markiewicza i Doroty Pankowskiej. 104 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości to doskonała okazja, aby pomodlić się w intencji Ojczyzny i tych spośród nas, którzy w ciągu ubiegłego roku odeszli na wieczną służbę do Pana Boga, Ojca.
Andrzej Noceń, zm. 6 lipca 2020r. Był człowiekiem dobrej woli, bezinteresownie pomagającym innym. Wstąpił do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej, chcąc w ten sposób pomóc w promowaniu społeczności lokalnej oraz działań podejmowanych przez mieszkańców. Był człowiekiem chętnym do pomocy, aktywnie brał udział w organizowanych uroczystościach, jak np. coroczny Orszak Trzech Króli, czy innych podjętych z inicjatywy Towarzystwa.
Podporucznik w stanie spoczynku Stanisław Śledański zmarł 22 grudnia 2020r. Brał udział w działaniach Armii Krajowej – Placówka Wodynie obwód Siedlce . Po wojnie zdobył wykształcenie i pracował na rzecz odbudowywania kraju z powojennych zgliszczy. W 1990 roku angażował się w przywracanie pamięci miejscom oraz bohaterom wojennym wymazanym z historii przez komunistyczną władzę. Należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, był członkiem Zarządu Warszawskiego Okręgu Warszawa Wschód. Za pracę zawodową i społeczną uhonorowany licznymi odznaczeniami, w tym Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem Opiekuna miejsc Pamięci Narodowej, Medalem PRO MEMORIA, Patentem weterana Walk o Niepodległość, Odznaczeniem Pamiątkowym za zasługi dla ŚZŻAK.
Krzysztof, Józef Bartosiak zm. 05 listopada 2021r. w Wodyniach. Życzliwy, bardzo honorowy, zdolny, pełny optymizmu z całą gamą pomysłów i ciągle modernizujący życie swoje oraz innych. Był genialnym diagnostą medycyny fizykalnej i świetnym wykładowcą. Pozostawił pustkę nie tylko wśród pacjentów, którzy ciągle poszukują z nim kontaktu, dziękując wielokrotnie za jego bezinteresowną pomoc. Pozostawił przede wszystkim rodzinę z którą relacje zbudowane były na bazie przyjaźni, życzliwości oraz szacunku. Odznaczony pośmiertnie Medalem Pamięci Polskiego Czynu Zbrojnego 100-lecia Bitwy Warszawskiej 1920roku-,, Cudu nad Wisłą".
Tadeusz Krzysztof Markiewicz zmarł 22 grudnia 2021 roku. W Wodyniach zamieszkał w 2012 roku i niemal od razu czynnie włączył się w prace Towarzystwa. Zajmował się głównie przywracaniem pamięci o bohaterach narodowych i historii miejsca, które razem z żoną wybrali do życia po przejściu na emeryturę. W latach 80 był aktywnym uczestnikiem opozycji antykomunistycznej, dwukrotnie więzionym za swoją działalność opozycyjną. Po 1990 roku angażował się w przemiany demokratyczne w krajach byłego Związku Radzieckiego, za co otrzymał najwyższe odznaczenie Litwy „Medal Orderu Zasługi dla Litwy”. W ramach Stowarzyszenia Wspólnota Polska i Fundacji Pomoc Polakom Na Wschodzie angażował się w otwieraniu drogi do Ojczyzny Polakom mieszkającym na dalekiej Syber, organizując szkoły języka polskiego, odnajdując i upamiętniając miejsca cmentarzy polskich zesłańców. Wyróżniony między innymi odznaką Zasłużony Działacz Kultury i Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Dorota Pankowska zmarła 22 czerwca 2022 r. Niezastąpiona Żona, Matka, Babcia. Była pedagogiem i nauczycielem, zawsze z otwartością przyjmowała obowiązki społeczne. Była niezawodna w pracy i działaniu, kochana przez wszystkich, zwłaszcza młodzież, której jako pedagog poświęciła wiele czasu i umiejętności. Nikomu nie odmówiła pomocy i wsparcia, byłą osobą wrażliwą na krzywdę nie tylko ludzką. Inspirowała wiele inicjatyw Towarzystwa poświęcając im całą swoją niespożyta energię oraz pracę. Była głęboko wierząca, aktywnie uczestniczyła w życiu Kościoła i Parafii, pełniąc rolę lektorki w Mszach Świętych.
Nasza pamięć o wszystkich członkach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej jest wciąż żywa. Każdego dnia jesteśmy niezmiernie wdzięczni za ich działalność, inicjatywy, pracę oraz zaangażowanie w budowaniu lokalnych więzi i podejmowanych przez Nas zadań. Dziękujemy, że mogliśmy liczyć na nich, przywracając pamięć o dziejach, historii i losach naszej małej wodyńskiej, jak i tej dużej Ojczyzny Polskiej. Odeszli zbyt nagle i zbyt szybko, zabierając ze sobą cząstkę każdego kto Ich znał.
Eucharystię w intencji Ojczyzny oraz za zmarłych członków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej odprawił Proboszcz ks. Krzysztof Buczyński. Wzięły w niej udział poczty sztandarowe Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Wodyniach, Szkoły Podstawowej w Wodyniach i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wodyniach, a chorąży Zbigniew Redosz odczytał Apel Niepodległościowy. Następnie odbył się uroczysty przemarsz ulicami Wodyń. Pod Pomnikiem Żołnierzy Niezłomnych kwiaty złożyło Koło ŚZŻAK w Wodyniach i TPZW, pod Kopcem Niepodległości wiązankę złożył Wójt Gminy Wodynie Wojciech Klepacki, natomiast pod pomnikiem pomordowanych mieszkańców Wodyń kwiaty złożyła Dyrekcja Szkoły Podstawowej w Wodyniach, a znicze zapaliła delegacja uczniów tej szkoły. Podniosły charakter uroczystości niewątpliwie przypomniał nam wszystkim
o radości z życia w wolnym kraju.