1 marca 1951 roku to dzień, w którym na warszawskim Mokotowie po długoletnim i wyjątkowo brutalnym śledztwie służba bezpieczeństwa ówczesnej władzy ludowej zamordowała przywódców IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość ostatniej ogólnopolskiej organizacji kontynuującej tradycje Armii Krajowej, zbrojnie walczącej z sowieckim okupantem. Pozostali oni wierni złożonej przysiędze, nie poddali się politycznym naciskom widząc zagrożenie dla bytu Ojczyzny w sojuszu z ZSRR i reprezentującą jego interesy lubelska władzą ludową.
Od 1 Marca 2011 roku, kiedy to Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę sejmową o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w wielu miejscach w Polsce dzień ten obchodzony jest bardzo uroczyście. Lokalne społeczności czczą, przywołując z zapomnienia swoich rodzimych bohaterów tamtych lat.
W 2017 roku na terenie Parku Podworskiego w Wodyniach postawiony został pomnik upamiętniający tragiczny los naszych lokalnych Niezłomnych Bohaterów. Stało się to z inicjatywy mieszkańców, TPZW i ŚZŻAK a w szczególności Pana S. Śledańskiego i wsparciu Władz samorządowych Gminy Wodynie i Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.
W tym roku dnia 1 marca wieńce złożyła delegacja Urzędu Gminy na czele z panem Wójtem Wojciechem Klepackim, Radę Gminy Wodynie reprezentowali pan Mirosław Michalczyk oraz dzielnicowy Gminy Wodynie Tomasz Kiełczykowski. Wśród delegacji nie zabrakło również Wiceprezesa Zarządu OSP w Wodyniach Marka Kulickiego, TPZW Tadeusza Soczewki i Ewy Osiak, jak również młodzieży szkolnej z Panią Dyrektor Urszulą Skiermunt oraz Pani Katarzyny Markiewicz jednej z inicjatorek postawienia tego pomnika.
Uroczysta msza święta zamówiona przez prezesa Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Wodyniach pana Zenona Kublika odbyła się 5 marca 2023 roku w kościele parafialnym. Podczas liturgii obecne były Poczty Sztandarowe: ŚZŻAK Koło w Wodyniach i OSP w Wodyniach. Proboszcz Parafii Krzysztof Buczyński przypomniał tragiczne losy żołnierzy podziemia niepodległościowego w czasach komunistycznych. Podkreślił, że nie wszyscy mieli odwagę walczyć z komunistyczną władzą, a ci którzy stawiali opór ponieśli najwyższą ofiarę, oddając swoje życie za Wolność Ojczyzny. Po mszy delegacja ŚZŻAK, TPZW, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy ziemi wodyńskiej złożyli wiązankę z białoczerwonych kwiatów pod pomnikiem, przy którym na maszcie powiewała białoczerwona flaga.