Niedziela 26 marca 2023 roku obchodzona była pod znakiem Cichociemnych – ich nazwa nawiązywała do działania w bezwzględnej tajemnicy – „cicho”, a także do nocnych zrzutów do kraju – „ciemno”. Uroczystości odbyły się w kościele parafialnym w Rudzie Wolińskiej i przy pomniku w Helenowie.
W nocy z 24 na 25 marca 1943 roku wystartował samolot, który kilka godzin później, realizując specjalną operację zrzucił na pole zrzutowe o kryptonimie "Smok" trzech „cichociemnych”. Byli to: por. Stanisław Chyliński ps. "Frez", ppor. Zbigniew Twardy ps. "Trzask" oraz kurier Delegatury Rządu na Kraj kpr. Aleksander Olędzki ps. "Rab". Spadochroniarze odebrani zostali przez żołnierzy placówki scalonych oddziałów Batalionów Chłopskich i Armii Krajowej "Woda" w Wodyniach pod dowództwem plut. Błażeja Szostka ps. "Smukły". Przyjęli oni również kilka zasobników z amunicją, bronią oraz materiałami wybuchowymi. Po aklimatyzacji u pobliskich gospodarzy Cichociemni zostali przetransportowani: "Frez" do Okręgu AK Wilno jako instruktor dywersji, "Trzask" do okręgu AK Lwów, a "Rab" do ochrony Jana Jankowskiego ps. "Sobol". To wydarzenie upamiętnia pomnik przy drodze z Helenowa do Woli Wodyńskiej.
Tegoroczne uroczystości rozpoczęły się Eucharystią o godzinie 11.00 w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Boboli w Rudzie Wolińskiej. Sprawowali ją: ks. profesor Marcin Bider i ks. proboszcz Roman Siłuch. Następnie Tomasz Znój ze Związku Polskich Spadochroniarzy XVII Oddział w Siedlcach odczytał Apel Poległych przywołując wszystkich, którzy brali udział w szkoleniu Cichociemnych, pilotów Halifaxa oraz żołnierzy placówki odbiorczej. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Józefa Dwernickiego w Rudzie Wolińskiej wykonali piękne patriotyczne pieśni, po których udaliśmy się pod pomnik zrzutowy. W tym miejscu wiązanki z białoczerwonych kwiatów złożyli: członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło w Wodyniach, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wodyńskiej, Związku Polskich Spadochroniarzy XXVII Oddział w Siedlcach, stowarzyszenia Thunder Independent oraz Dyrekcja i uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudzie Wolińskiej. W kościele była również możliwość obejrzenia oryginalnej obejmy ze zrzutu w Helenowie, a ministranci rozdawali okolicznościową gazetkę. Podczas całej uroczystości obecny był poczet sztandarowy Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w uroczystości i wzięli w nich udział.